Mennica Skarbowa - Pewne inwestycje w metale szlachetne

Dlaczego cena złota spada?

Od drugiej połowy 2012 roku obserwujemy systematyczny spadek ceny złota. Zastanawiające, co może być tego przyczyną? Może odkryto ogromne, nowe złoża szlachetnego kruszcu? Może komuś udało się wyprodukować sztuczne złoto i teraz jest go pod dostatkiem? Może permanentne drukowanie banknotów przez banki centralne powoduje wzrost wartości walut i tym samym zniżkę wartości złota? A może na przekór historii ludzie odrzucają staroświeckie złoto na rzecz wartościowych papierków i jeszcze bardziej wartościowych zapisów cyfrowych na bezpiecznych lokatach cypryjskich?

Jest takie powiedzenie: jakość życia zależy od jakości zadawanych sobie pytań. Tym samym jakość (ilość) naszych pieniędzy zależy od jakości zadawanych sobie pytań z szeroko rozumianej dziedziny finansów. Czasami jest tak, że same pytania więcej nam mówią niż odpowiedzi. Podstawowym pytaniem nie powinno być: dlaczego cena złota spada? tylko: komu może zależeć na spadku ceny złota i dlaczego?

Mennica Skarbowa - Pewne inwestycje w metale szlachetne

Gdy waluty miały się dobrze nikt zbytnio nie zwracał uwagi na złoto, no może z wyjątkiem kobiet i kolekcjonerów. Nie zwracali na nie uwagi nawet miłościwie nam panujący politycy, banksterzy i oczywiście wielki brat, budujący od prawie 200 lat nowy porządek świata.

Złoto było traktowane jako jedna z form inwestycji i dla wygody handlowano nim w dużej mierze za pomocą papierowych certyfikatów na złoto, bo złoto fizyczne było mało wygodne. Certyfikatów tych przybywało w dużo większym tempie niż wydobywanego złota w kopalniach. Skoro pierwsze objawy kryzysu finansowego zauważa już przeciętny Kowalski, to trudno aby nie zauważali tego inwestujący w certyfikaty na złoto, banki, rządy i cała nasza finansjera. Jeśli certyfikatów jest więcej niż fizycznego złota, to czas opuszczać "papierowy statek" na rzecz prawdziwego i szlachetnego. Jeśli spada cena papierowego złota, to tym samym spada cena złota fizycznego. Należy przyznać, że jest to niezły majstersztyk: sprzedając złoto papierowe zbijamy jego cenę i przez to możemy kupować prawdziwe złoto taniej. I tu nasuwa się kolejne pytanie: kto obecnie kupuje złoto? Przestraszeni spadkiem cen niedzielni inwestorzy, czy raczej rządy, banki oraz ich instytucje? Czy nie było by dobrym rozwiązaniem aby cena szlachetnego metalu http://cenazlota.pl/zloto spadła jeszcze bardziej, pokazała tym samym niedzielnym inwestorom, ze złoto to już przeżytek, i za dodrukowane papierki miłościwie panujący wykupili by całe złoto, aby był z nim już święty spokój? Gdyby złoto zniknęło całkowicie z rynku to drukowanie banknotów nie miało by już żadnego punktu odniesienia... Może o to właśnie chodzi?

Wracając do meritum, czyli do pytań. Czy złoto straciło już swoją wartość na rzecz banknotów, zapisów cyfrowych i lokat cypryjskich? Czy złoto to przeżytek? Czy w kwestii złota nasuwają się nam jeszcze inne, niekonwencjonalne i nieszablonowe pytania, które mogą być jednocześnie odpowiedzią dlaczego cena złota akurat spada? Utrzymujmy wszystko w prostocie, a życie stanie się klarowniejsze.