Mennica Skarbowa - Pewne inwestycje w metale szlachetne

Cena grama złota

Cenę grama złota najlepiej wyliczyć na podstawie aktualnej wartości uncji złota na giełdzie złota. Cena uncji w dolarach amerykańskich podzielona przez 31,1 (tyle w gramów waży uncja złota) da nam cenę grama złota wyrażoną w USD. Gdy przemnożymy to przez aktualny kurs dolara do złotówki (według NBP) to otrzymamy średnią cenę grama złota w PLN.

Aktualna cena grama złota w dolarach

Dla przykładu cena 1 uncji złota w dniu 4 listopada 2012 roku wynosiła 1677,51 USD. Gdy tą wartość podzielimy przez 31,1 to wyjdzie nam, że gram złota kosztuje w tym dniu 53,94 USD. Jednocześnie w tym dniu średni kurs dolara do złotówki według NBP wynosił 3,1965. Mnożąc to przez wartość grama złota w dolarach (53,94) wychodzi nam uśredniona cena grama złota na poziomie 172,42 PLN.

Aktualna cena grama złota euro

Należy pamiętać, że cena grama złota w skupie będzie niższa a w sprzedaży wyższa od tej wyliczonej, gdyż handlujący złotem doliczą do tej ceny jeszcze swoją marżę. Inna też marża będzie gdy kupujemy lub sprzedajemy 1 gram a inna gdy np. 1 uncję. Zasada jest prosta - im więcej złota kupujemy lub sprzedajemy to cena jest dla nas korzystniejsza.

Mennica Skarbowa - Pewne inwestycje w metale szlachetne

Skup złota

Srebro i złoto są jedynymi prawdziwymi pieniędzmi. Zawsze podczas krachów giełdowych metale szlachetne pokazywały swoje uniwersalne oblicze. Historia działa schematycznie. Historia pieniądza pokazuje to bardzo dosadnie. Ze względu na cechy srebra i złota są one podstawą dokonywania płatności od czasów starożytnych po obecne czasy.

Sprzedaż złota

Dziś lokata w złote monety to sensowna decyzja, mogąca zabezpieczyć nas przed zbliżającym się krachem systemu monetarnego. W sytuacji kiedy system gospodarczy opiera się na drukowanym pieniądzu, bardzo niewskazane jest trzymanie oszczędności w bankach. Inwestycja w złote monety kolekcjonerskie to ochrona naszego majątku przed upadkiem pieniądza papierowego.